Jak ustalić podatek przy imporcie usług
Kwoty w walucie obcej należy przeliczać na złote według kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez zagranicznego usługodawcę, a nie faktury wewnętrznej
- Nasza firma kupuje usługi od unijnych kontrahentów. W jaki sposób należy przeliczać na złote kwoty wynikające z otrzymanych faktur zagranicznych, tak aby prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania importu usług, a w konsekwencji – kwotę VAT (należnego i naliczonego)? – pyta czytelnik.
Zasady ustalania podstawy opodatkowania VAT, jeśli została ona wyrażona w walucie obcej, określa art. 31a ustawy o VAT. Przelicza się ją na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający:
∑ dzień powstania obowiązku podatkowego, lub
∑ dzień wystawienia faktury – gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie.
Dla prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania importu usługi niezbędne jest określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla tej transakcji oraz wskazanie przedziału czasowego, w którym dla importowanej usługi może być wystawiona zagraniczna faktura.
Moment rozliczenia
W imporcie usług, dla których miejsce świadczenia ustala się według zasady ogólnej zawartej w art. 28b ustawy o VAT (tj. w kraju siedziby usługobiorcy), obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta