Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrowotna nie przekroczy podatku

09 maja 2012 | Prawo i praktyka | Magdalena Wypijewska

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne trzeba obniżać do kwoty zaliczki na podatek. Również wtedy, gdy przez część miesiąca pracownik chorował

- Pracownik zatrudniony na część etatu, którego stała miesięczna pensja to 740 zł, chorował od 14 do 30 kwietnia. Za pierwsze 14 dni dostanie wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek. Jego pensja jest na tyle niska, że zaliczka na podatek przekracza składkę zdrowotną, więc ją obniżamy do kwoty podatku (ma prawo do podstawowych kosztów uzysku i złożył PIT-2).

Czy za kwiecień zrobić podobnie, czy też porównać składkę zdrowotną od pensji i wynagrodzenia chorobowego z zaliczką od tych dwóch świadczeń, a zasiłek chorobowy rozliczyć osobno? – pyta czytelnik.

Zaliczkę trzeba ustalić do sumy pensji za pracę, wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. Jeśli składka zdrowotna przekroczy jej wysokość, trzeba ją obniżyć do kwoty podatku.

Prawo do zmniejszenia

Składka na ubezpieczenie zdrowotne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9227

Wydanie: 9227

Spis treści
Zamów abonament