Jak zdobyć prawo do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych
Koszty postępowania kwalifikacyjnego ponosi osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień budowlanych
Zdobywanie uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie może być atrakcyjne dla młodych ludzi, zwłaszcza w rejonach kraju, w których realizowane są liczne inwestycje infrastrukturalne.
Nie skończą się one po Euro 2012, gdyż nadal jesteśmy krajem o dużych potrzebach inwestycyjnych w zakresie infrastruktury komunikacyjnej i telekomunikacyjnej, a niski stosunek liczby mieszkań do wielkości populacji jest dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że pracy dla fachowej kadry budowlanej nie zabraknie.
Podstawowym aktem prawnym, który muszą znać kandydaci do pracy w budownictwie, jest ustawa z 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane (dalej: ustawa).
Jakie profesje
Zgodnie z ustawą samodzielną funkcją techniczną w budownictwie jest działalność związana z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych.
Ustawa doprecyzowuje, że chodzi tu o:
- projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
- kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
- kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
- wykonywanie nadzoru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta