L-4 nie zawsze ochroni przed zwolnieniem
W czasie choroby podwładnego rozwiązanie z nim angażu jest obarczone dużym ryzykiem. Niekiedy jednak może się okazać skuteczne
Na podstawie art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności zatrudnionego w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ten nie jest wcale krótki. Zakład może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa (art. 53 k.p.):
∑ dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,
∑ dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – przy zatrudnieniu w danej firmie co najmniej sześć miesięcy, a także wtedy, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Zakaz ruchu
W praktyce często ma miejsce sytuacja, kiedy mimo choroby pracownika szef decyduje się na wypowiedzenie. Najczęściej nie przyniesie ono oczekiwanego rezultatu.
Przykład
Pan Waldemar od 10 lutego 2012 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. 12 lutego 2012 r. stawił się w zakładzie w celu dostarczenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta