Po powrocie z wychowawczego płaca może się zmienić
Pensję rodzica, który wraca do pracy w trakcie miesiąca, trzeba liczyć tak, jakby był nowym pracownikiem. Działa to tylko wtedy, gdy jego zarobki są określone stałą stawką
- Pracownica wróciła 11 czerwca do pracy po trzyletnim urlopie wychowawczym. Była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, ale jeszcze pod koniec urlopu, za porozumieniem stron, uzgodniliśmy zmniejszenie wymiaru godzin po urlopie. Po powrocie pracuje na 1/2 etatu, ale jej wynagrodzenie pozostało na poziomie sprzed urlopu wychowawczego, tj. 2650 zł.
W ciągu tych trzech lat na tyle realnie zmalała jego wysokość, że nie było podstaw do jego obniżenia. Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część czerwca, jeśli pracownica wykonuje zadania po 4 godziny dziennie, od poniedziałku do piątku?
Jest jeszcze druga sprawa – od 18 czerwca chcemy zawrzeć z nią, dodatkową umowę o pracę na 1/8 etatu, ale na innym stanowisku pracy. Czy jesteśmy zwolnieni z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych również z tytułu tej drugiej umowy? – pyta czytelnik.
Mamy tu do czynienia z sytuacją, w której w trakcie miesiąca zatrudniona wraca do pracy po urlopie wychowawczym i od razu zaczyna pracować w zmienionym wymiarze czasu pracy. W tej sytuacji jej wynagrodzenie za czerwiec należy obliczyć następująco:
- dzieląc stałą stawkę miesięczną przez nominał godzin – ale obliczony dla połowy etatu,
- wynik pomnożyć przez liczbę godzin, które przepracuje w czerwcu.
Jeśli zaś chodzi o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta