Importer i dystrybutor również ponoszą odpowiedzialność
Każdy towar wprowadzany przez przedsiębiorcę na rynek musi spełniać określone wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Chodzi głównie o ochronę jego użytkowników
Obowiązki przedsiębiorcy nie kończą się z chwilą wprowadzenia produktu na rynek. Dla każdego producenta 11. przykazaniem powinna być dbałość o to, aby jego produkty nie stwarzały nieoczekiwanego ryzyka dla życia i zdrowia ich użytkowników.
W trosce o konsumenta
Oczywiście nożem można się skaleczyć i trudno za skaleczenie czynić odpowiedzialnym jego wytwórcę, ale eksplozja baterii w telefonie komórkowym to już ryzyko nie do zaakceptowania.
Ustawodawca polski, zgodnie z prawem unijnym, wprowadził regulacje prawne, które mają chronić konsumentów przed uszczerbkiem na zdrowiu w wyniku nieoczekiwanego ryzyka. W odniesieniu do niektórych produktów o szczególnym znaczeniu dla konsumentów, takich jak np. żywność czy leki, obowiązują szczegółowe regulacje prawne dotyczące ich bezpieczeństwa.
W stosunku do pozostałych produktów zastosowanie w tym zakresie ma ustawa z 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (dalej: „ustawa”), która stanowi implementację do polskiego systemu prawnego Dyrektywy 2011/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów.
Potocznie wydawać by się mogło, iż regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa produktów powinny się odnosić do produktów nowych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta