W jakim zakresie przedsiębiorcy mogą ze sobą współdziałać
Poleganie przez wykonawców na zdolnościach innych podmiotów w zakresie ich sytuacji ekonomicznej i finansowej służy zwiększeniu konkurencyjności na rynku zamówień i umożliwia jego otwarcie dla mniejszych firm
Istotnym problemem, z jakim borykają się wykonawcy przy ubieganiu się o udzielenie zamówienia publicznego, są wygórowane warunki udziału w postępowaniu, w tym m.in. warunki ekonomiczne i finansowe.
W rezultacie konkurencyjność na rynku zamówień jest mniejsza, gdyż staje się on niedostępny dla wielu mniejszych wykonawców. Instytucją, dzięki której tacy wykonawcy mieli uzyskać dostęp do rynku zamówień publicznych, jest instytucja przewidująca możliwość polegania przez wykonawcę na zasobach podmiotów trzecich.
Została ona wprowadzona do krajowego porządku prawnego w drodze implementacji postanowień dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (dalej: dyrektywa 2004/18).
Zgodnie z dyspozycją art. 47 ust. 2 dyrektywy 2004/18 wykonawca w zakresie sytuacji ekonomicznej i finansowej, w stosownych sytuacjach oraz w przypadku konkretnego zamówienia, może polegać na zdolnościach innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi powiązań.
Przepis ten został transponowany do ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa pzp) w art. 26 ust. 2b. Na podstawie tego artykułu ustawodawca dopuścił możliwość powoływania się na zdolności finansowe podmiotów trzecich....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta