Podatkowe skutki przekształcania spółek wciąż budzą wątpliwości
Zmieniając formę prawną ze spółki kapitałowej w osobową, trzeba wziąć pod uwagę konsekwencje podatkowe. Te od dłuższego czasu rodzą spory. Dotyczy to zwłaszcza kwestii niepodzielonych zysków
Przedsiębiorca prowadzący działalność za pośrednictwem spółki kapitałowej, który chciałby skorzystać z zalet prowadzenia działalności za pośrednictwem spółki osobowej >patrz ramka, może przekształcić swoją spółkę. Ponieważ do założenia spółki osobowej potrzeba co najmniej dwóch wspólników, konieczne może być założenie dodatkowej spółki kapitałowej, która stanie się wspólnikiem spółki mającej ulec przekształceniu.
Sukcesja generalna
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) oraz ordynacji podatkowej spółka przekształcona wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej (tzw. sukcesja uniwersalna).
Zasada ta dotyczy niewątpliwie w pełni VAT, gdyż zarówno przekształcana spółka kapitałowa, jak i przekształcona spółka osobowa są podatnikami VAT. Sukcesja uniwersalna powinna również z tych samych względów dotyczyć podatku od nieruchomości oraz obowiązków spółki jako płatnika.
Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową wiąże się z powstaniem obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. wkładu do spółki (w przypadku większości spółek osobowych) albo kapitału zakładowego (w przypadku spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta