Prowadzenie banku tylko z zezwoleniem
Gromadzenie środków innych osób w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ich ryzykiem w inny sposób bez zezwolenia KNF jest przestępstwem
Prowadzenie działalności bankowej jest możliwe jedynie po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, które wydaje Komisja Nadzoru Finansowego.
Określa w nim: firmę banku, jego siedzibę, nazwy (nazwiska) założycieli i obejmowane przez nich akcje, wysokość kapitału założycielskiego, działalność, do wykonywania której bank jest upoważniony, oraz warunki, po spełnieniu których KNF zezwoli na rozpoczęcie działalności.
Wydając zezwolenie, KNF musi także zatwierdzić projekt statutu banku oraz skład pierwszego zarządu.
Grozi grzywna aż do 5 mln zł
Niedopełnienie tych obowiązków, a więc prowadzenie działalności bankowej bez uzyskania zezwolenia, jest przestępstwem.
Zgodnie z art. 171 ust. 1 Prawa bankowego, kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara grzywny aż do 5 mln zł i kara pozbawienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta