Tyle mas upadłości, ile deweloper realizował inwestycji
Klienci przedsiębiorcy budowlanego korzystać mają – w przypadku ogłoszenia jego bankructwa – z uprzywilejowania w zaspokojeniu swoich wierzytelności przed innymi wierzycielami
Rozwiązania przyjęte w zakresie prawa upadłościowego zmierzają do stworzenia sytuacji, w której pomimo ogłoszenia upadłości dewelopera jego klienci będą mogli uzyskać lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny.
Nowe przepisy dotyczące upadłości deweloperskiej nie znalazły się w ustawie z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy (DzU nr 232, poz. 1377), która weszła w życie 29 kwietnia 2012 r., lecz zostały przez nią wprowadzone do ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tj. Dz.U. 2009, nr 175, poz. 1361 z późn. zm.) (dalej: p.u.i.n.). W jej części trzeciej „Odrębne postępowania upadłościowe” dodano po art. 425 ustawy tytuł Ia „Postępowanie upadłościowe wobec deweloperów”.
Możliwość kontynuacji budowy
Mechanizmem, który ma prowadzić do ochrony klienta dewelopera, jest zapewnienie, co do zasady, możliwości kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego przez syndyka lub zarządcę. Z kolei w przypadku likwidacji majątku upadłego ustawodawca wprowadził rozwiązania, zgodnie z którymi klienci dewelopera korzystać mają z uprzywilejowania w zaspokojeniu swoich wierzytelności przed innymi wierzycielami. W toku prac nad ustawą podkreślano, iż do tej pory ryzyko przedsięwzięcia deweloperskiego ponosił w całości klient.
W przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej dewelopera (a taką najczęściej orzekano) nabywca nie mógł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta