Odwołując kibica z urlopu, szef zapłaci za niewykorzystane bilety na mecze
Przed ściągnięciem podwładnego z wakacji, warto przeanalizować finansowe skutki tego kroku. Jeśli planował on oglądać rozgrywki piłkarskie na Ukrainie, to podróż i wejściówki na Euro mogą przewyższyć korzyści z jego obecności
- Pracownik jest na urlopie od 8 do 30 czerwca 2012 r. Niestety, ze względu na awarię w zakładzie musimy go wezwać z wypoczynku. Osoba ta jest zapalonym fanem piłki nożnej i ma trzy bilety na turniejowe spotkania (dwa w Polsce i jedno na Ukrainie). Jakie koszty poniesiemy, odwołując ją z wyjazdu? Czy musimy mu też zwrócić pieniądze za bilety na Euro 2012? – pyta czytelnik.
Szef ma prawo odwołać pracownika z wypoczynku, ale tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. Tak stanowi art. 167 § 1 k.p.
Jeśli przełożony się na to zdecyduje, musi liczyć się z wydatkami. Niekiedy koszty odwołania z wakacji mogą przekroczyć korzyści płynące z wcześniejszego powrotu podwładnego do firmy.
Wiele do oddania...
Zgodnie z art. 167 § 2 k.p. pracodawcę obciążają koszty poniesione przez pracownika, które pozostają w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu.
Jeżeli rozpoczął wakacje, ale jeszcze nie wyjechał do zaplanowanego celu, oddać trzeba jedynie za wydatki związane z przygotowaniem wyjazdu, których pracownik nie jest już w stanie odzyskać. Będzie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta