Czy akcjonariusz zawsze może głosować
Prawo głosu przysługuje, co do zasady, od dnia pełnego pokrycia akcji, czyli wniesienia wkładu na kapitał zakładowy
Jednym z podstawowych praw akcjonariusza związanych z akcją jest uprawnienie do wykonywania prawa głosu na walnym zgromadzeniu. Prawo głosu przysługuje akcjonariuszowi – co do zasady – od dnia pełnego pokrycia akcji, tj. wniesienia wkładu na kapitał zakładowy.
W polskim systemie prawnym występują jednak okoliczności, które mogą wpłynąć na ograniczenie lub wyłączenie tego prawa, co często pozostawać może bez wpływu na samo uprawnienie akcjonariusza do uczestniczenia w obradach walnego zgromadzenia. Możliwość wykonywania uprawnień z akcji przez akcjonariusza jest szczególnie ważna w okresie zwoływania zwyczajnych walnych zgromadzeń, kiedy to spółka m.in. zatwierdza sprawozdanie roczne, decyduje o wypłacie dywidendy oraz udziela absolutorium członkom zarządu.
W niektórych przypadkach możliwość wykonywania prawa głosu przez akcjonariusza może być uzależniona od dochowania określonych zgód i/lub obowiązków informacyjnych, np. poinformowania podmiotu zależnego o powstaniu stosunku dominacji lub uzyskania zgody Komisji Nadzoru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta