Szybka decyzja, długa procedura
Jeśli pracodawca nie spełnia określonych warunków lub nie realizuje obowiązków, wojewoda odbierze mu pozycję zakładu z przywilejami. Informacja o tym musi jednak dotrzeć do wielu instytucji i urzędów
- Pracodawca, który uzyskał status zakładu pracy chronionej przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej, czyli przed 1 stycznia 2011 r., musi zwiększyć wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych do wysokości określonej w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o rehabilitacji do 30 czerwca 2012 r. Czy to oznacza, że zwiększenie to musi nastąpić najpóźniej 30 czerwca 2012 r. czy od 1 lipca 2012 r.?
Zgodnie z art. 1 pkt 14 ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2010 r. nr 226, poz. 1475, dalej ustawa nowelizacyjna) wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla zakładów pracy chronionej od 1 stycznia 2012 r. wynosi co najmniej 50 proc., a w tym co najmniej 20 proc. ogółu zatrudnionych muszą stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 11 ustawy nowelizacyjnej pracodawcy, którzy przed dniem jej wejścia w życie uzyskali status zpchr, muszą zwiększyć wskaźniki zatrudnienia niepełnosprawnych do poziomu określonego w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy, o której mowa w art. 1, do 30 czerwca 2012 r.
Oznacza to, że aby nie utracić tego statusu od 1 lipca 2012 r., pracodawca musi mieć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta