Złotówka to za mało za niańczenie wnuków
Nie ma przeszkód, by dziadek zatrudnił się jako niania u swojego dziecka. Jeśli jednak ustalą rażąco niską pensję, ZUS może uznać umowę za nieodpłatną i odmówić opłacania składek
Od 1 października 2011 r. pracujący rodzice mogą zatrudniać do opieki nad dziećmi nianie na podstawie umowy uaktywniającej. Taki kontrakt zawierany jest w formie pisemnej między opiekunką a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko.
Pod opiekę na podstawie tej umowy można oddać dziecko w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym obchodzi ono trzecie urodziny lub – w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – w którym kończy czwarty rok życia (art. 2 ust. 3 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech; DzU nr 45, poz. 235 ze zm.).
Obowiązki opiekunki może wykonywać jedno z dziadków i nie musi to być babcia. Nie ma przeszkód, aby taką umowę podpisać z dziadkiem.
Prawie jak zlecenie
Niania zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym. Chorobowe jest dla niej dobrowolne.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za nianię ustala się na zasadach określonych dla zleceniobiorców. Co oznacza, że w praktyce jest nią przychód uzyskany z tytułu wykonywania kontraktu. Przychód ten jest również podstawą wymiaru składki zdrowotnej, ale po jego uprzednim pomniejszeniu o składki społeczne w części sfinansowanej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta