Cyfrowe filmy w sieci zastąpią płyty
Sprzedaż DVD spada, za to coraz więcej firm próbuje zarobić na wideo on-line. Polacy często płacą tam jednak za nielegalne treści
Z najnowszych prognoz firmy PricewaterhouseCoopers wynika, że do 2016 roku filmy sprzedawane i wypożyczane na fizycznych nośnikach będą jeszcze wciąż dawać wyższe wpływy niż te oferowane widzom w wersji cyfrowej. Jednak to te drugie szybko zyskają przewagę.
Więcej serwisów w sieci
W tym roku firmy osiągną globalnie ze sprzedaży i wypożyczeń płyt 37,7 mld dol., a z udostępniania filmów w sieci (m. in. przez coraz popularniejsze serwisy over-the-top – OTT – czyli oferujące filmy i programy na żądanie w Internecie) 11,2 mld dol. Za cztery lata ta różnica jednak znacząco się zmieni na korzyść cyfrowych filmów (patrz: wykres), bo każdego roku wpływy ze sprzedaży i wypożyczeń filmów na noś- nikach będą spadać średnio o 4,2 proc., a ze sprzedaży cyfrowych rosnąć o 14,2 proc.
Także w Polsce widać te zmiany. Jak oszacowała dla „Rz" firma dystrybucyjna TiM Film Studio, wpływy ze sprzedaży filmów na nośnikach spadły w Polsce w 2011 r. o 7,5 proc., do 383 mln zł. Tradycyjni nadawcy telewizyjni oraz firmy specjalizujące się dotychczas w dystrybucji DVD zaczynają na wyścigi uzupełniać swoją ofertę o portale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta