Mieszkanie sprzedane, pieniędzy nie ma
Podpisałeś akt notarialny. Nowy właściciel nie przelał jednak należności za lokal. Mimo to nie zawsze wolno ci zatrzymać mieszkanie
Sprzedający przestaje być właścicielem mieszkania po podpisaniu aktu notarialnego, nawet gdy w terminie nie wpłynęła zapłata?
Małgorzata Zamorska: To prawda, takie jest prawo, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Sprzedaż nieruchomości następuje bowiem co do zasady z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Zapłata za nieruchomość nie jest i nie może być warunkiem skuteczności przeniesienia własności nieruchomości.
Z chwilą podpisania przez strony umowy sprzedaży kupujący nabywa własność mieszkania, domu lub działki, sprzedający zaś tej własności się wyzbywa. Wpis nabywcy do księgi wieczystej ma jedynie skutek potwierdzający.
Od tej zasady są jednak wyjątki...
Tak, w kilku przypadkach kupujący nabywa prawa nie z chwilą zawarcia samej umowy, lecz z chwilą wpisu nabywcy do księgi wieczystej. Dzieje się tak m.in. w przypadku nabywania lokalu mieszkalnego od dewelopera, gdzie mamy do czynienia z ustanowieniem i przeniesieniem odrębnej własności lokalu, oraz w przypadku zakupu gruntu w użytkowaniu wieczystym.
W żadnej jednak sytuacji skuteczność nabycia nie jest determinowana zapłatą za nieruchomość. I tu dochodzimy do sedna problemu. W przypadku sprzedaży każdej rzeczy ruchomej możliwe jest uzgodnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta