Średniowieczne kary dla właścicieli samowoli budowlanych
Wprowadzenie opłat za zalegalizowanie budynku w wysokości 50 proc. jego wartości spowoduje, że tysiące osób nie będą w stanie ich uiścić. A to oznacza konieczność rozbiórki – pisze asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota
Proces inwestycyjny w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. Załatwienie pozwolenia na budowę trwa przeciętnie aż 311 dni. To trzy razy dłużej niż w Niemczech, ale także dłużej niż np. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Burkina Faso. Zanim polska firma czy prywatny inwestor w ogóle wbije pierwszy szpadel, musi poświęcić niemal rok na przeprowadzenie aż 32 przeróżnych procedur. Pod tym względem zajmujemy 164. miejsce na 183 kraje sklasyfikowane w rankingu Banku Światowego Doing Business 2011.
Cywilizowana Afryka
Biorąc pod uwagę, że nawet pochodzący z Afryki Kali łatwiej może zbudować dom niż polski Kowalski, z dużym zadowoleniem należy przyjąć propozycję Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej stworzenia nowego kodeksu budowlanego, który likwiduje pozwolenia na budowę i zastępuje je prostą procedurą rejestracji.
To pomysł, na który inwestorzy, nie tylko ci duzi, ale także zwykli obywatele planujący budowę domu, czekają z niecierpliwością od wielu lat. Nie ma żadnego powodu, żeby dłużej trzymać ich w niecierpliwości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta