Nasz dom murem podzielony
Pokolenie ich rodziców śpiewało w latach 80. „Mój dom murem podzielony”. Oni – pierwsza generacja urodzona w wolnej Polsce – dorastając, wpisują się w nowe podziały. Na tych z PO i tych z PiS. Czy kiedyś się dogadają?
Na pokoleniu Y europejscy badacze nie zostawili już suchej nitki. Wykształceni i obyci w świecie indywidualiści szukają w życiu tylko przyjemności i samorealizacji – orzekli. Nie interesuje ich państwo, naród ani społeczeństwo. Angażują się w spory ideowe. Nie zaprzątają sobie głowy polityką. Ot, po prostu lemingi.
Ale i wśród nich są tacy, których polityka kręci. „Jedz bogatych" – nawoływały transparenty młodych Hiszpanów na madryckim Puerta del Sol. Przeciwko klasie politycznej protestują też młodzi Grecy, Portugalczycy i Francuzi. Buntują się przeciwko tym, którzy już wywalczyli sobie pozycję społeczną i wygodnie umościli się w życiu. A przy okazji stworzyli skostniały system niedający następnemu pokoleniu szans na rozwój zawodowy.
Rodowody pokornych
U nas się nie zbuntują – orzeka prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, kierownik projektu badań panelowych nad warunkami i jakością życia Polaków „Diagnoza społeczna". Większość z tych, którzy w ogóle interesują się polityką, płynnie weszła w buty poprzedników. Wpisują się w spór, który przez ostatnie siedem lat przeorał Polskę – na tych z PO i na tych z PiS.
– W sensie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta