Cały świat popuszcza pasa
Najnowsze badania stwarzają nadzieję na to, że plagę otyłości uda się zlikwidować szczepionką
Do arsenału środków zwalczających tę dolegliwość – diety, lekarstw i zabiegów chirurgicznych – być może wkrótce dojdzie jeszcze jeden, najskuteczniejszy ze wszystkich. W laboratorium amerykańskiej firmy BraaschBiotech z Południowej Dakoty, zespół, którym kieruje dr Keith Haffer, pracuje nad uzyskaniem szczepionki zapobiegającej tyciu. Informacje o badaniach – na razie na myszach – zamieszcza „Journal of Animal Science and Biotechnology".
Eksperyment najpierw na myszach
Punktem wyjścia prac nad szczepionką stała się następująca obserwacja: hormon wzrostu oraz białko IGF-1 przyspieszają zużywanie kalorii, a tym samym przyczyniają się do zmniejszania wagi ciała. Jednak ich działanie jest powstrzymywane przez somatostatynę, hormon wytwarzany między innymi w komórkach błony śluzowej przewodu pokarmowego i trzustki. Badacze z BraaschBiotech wstrzyknęli myszom zmodyfikowaną postać tego hormonu. Spowodowało to stymulację wytwarzania antyciał u doświadczalnych zwierząt. Stały się one odporne na działanie somatostatyny, dzięki czemu hormon wzrostu i białko IGF-1 uzyskały „wolną drogę" i możliwość wpływania na metabolizm.
Znając ten mechanizm, naukowcy przeprowadzili następujący eksperyment: 20 myszom podawano bardzo kaloryczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta