Liberał z Chicago
Sto lat temu urodził się Milton Friedman, ekonomista i filozof społeczny, obrońca klasycznego liberalizmu, doradca prezydentów
Życiorys współtwórcy chicagowskiej szkoły ekonomii układał się po trosze wedle schematu „od pucybuta do milionera". Syn ubogich emigrantów żydowskich z Rusi Zakarpackiej o niesamowitym talencie matematycznym wcześniej niż rówieśnicy trafił do szkoły i na studia, które podjął na Uniwersytecie Rutgersa. Odtąd pomagały mu i rekomendowały go kolejne osoby, które poznały się na jego talencie. Nic dziwnego, że Friedman w bardzo dojrzałym już wieku podkreślał, że Stany Zjednoczone oferują każdemu najwięcej możliwości.
Młody matematyk kończy swoje pierwsze studia w chwili, gdy Ameryka na dobre pogrąża się w depresji. „Był rok 1932, stopa bezrobocia wynosiła około 25 proc. Co mogło być najbardziej palącym problemem?" – wspominał po latach.
Flirt z socjalizmem
Trafia do Chicago i na uniwersytet Columbia, gdzie zajmuje się statystyką ekonomiczną i teorią pieniądza, a potem, nie mogąc znaleźć stałej posady na uczelniach, zatrudnia się w waszyngtońskiej Komisji Zasobów Krajowych, jednym z najważniejszych narzędzi realizacji polityki New Dealu.
Klimat interwencjonizmu był w czasach pierwszej prezydentury Franklina D. Roosevelta tak rozpowszechniony, że nawet Friedman, mimo fascynacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta