Zyska ten, kto szkoli młodzież
Od września kształcący młodocianych pracowników otrzymają wyższe wsparcie finansowe. Przy przyuczeniu do wykonywania określonej pracy za pełny miesiąc edukacji dostaną 254 zł zamiast wcześniejszych 240 zł
Od nowego roku szkolnego zmieniają się zasady dofinansowania kształcenia przysługującego tym pracodawcom, którzy zdecydowali się zawrzeć z młodocianymi pracownikami umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Zmiany wymusza startująca od września reforma systemu szkolnictwa zawodowego wprowadzona ustawą z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 205, poz. 1206).
Zgodnie z nią nauka w zasadniczych szkołach zawodowych dla wszystkich zawodów będzie trwała trzy lata. W związku z tym szefowie zawierający umowy o przygotowanie zawodowe w profesjach objętych klasyfikacją takiego szkolnictwa nie będą już mogli kształcić w okresie dwuletnim. Dla adeptów rzemiosła umowy o przygotowanie zawodowe >patrz ramka zawierane są z młodocianymi (czyli z osobami‚ które ukończyły 16 lat‚ ale nie przekroczyły jeszcze 18), którzy nie mają kwalifikacji zawodowych.
Do tej pory podpisywano je na 24 miesiące, ale od nowego roku szkolnego będzie to 36 miesięcy. Podczas takiego kontraktu młodzi będą odbywać naukę zawodu lub przyuczać się do wykonywania określonej pracy. Dzięki nauce zdobędą tytuł wykwalifikowanego robotnika lub czeladnika, a przyuczenie pozwoli im nabyć umiejętności do pracy w charakterze robotnika.
Zmiany w finansach…
Szef młodocianego, który zawarł z nim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta