Jakie są skutki przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z o.o.
Jeżeli nastąpi zmiana jednoosobowej działalności osoby fizycznej w spółkę kapitałową, to taka transformacja – jako nieprzewidziana w ordynacji podatkowej – nie skutkuje uniwersalnym przejściem praw i obowiązków podatkowych
Od 1 lipca 2011 r. przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową jest możliwe na podstawie art. 5841 – 58413 kodeksu spółek handlowych. Zaletą tego przekształcenia jest ograniczenie odpowiedzialności przekształcającego się do wysokości kapitału zakładowego.
Na spółkę z o.o. przechodzą też wszelkiego rodzaju prawa i zobowiązania przekształcającego się (sukcesja uniwersalna), z wyjątkiem ulg podatkowych oraz zezwoleń – koncesji, które nie podlegają przeniesieniu. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem spółki przekształconej.
Podmiotem przekształcanym może być jednoosobowy przedsiębiorca, wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 551 § 5 k.s.h.). Nie wchodzi w grę przekształcenie przedsiębiorców działających w spółce cywilnej, gdyż ci przekształcają się na podstawie art. 551 § 2 k.s.h.
W celu dokonania przekształcenia należy:
a) sporządzić w formie aktu notarialnego plan przekształcenia (z załącznikami) i poddać go badaniu biegłego rewidenta,
b) złożyć oświadczenie o przekształceniu,
c) powołać członków organów spółki z o.o.,
d) podpisać projekt statutu spółki przekształconej,
e) dokonać wpisu spółki z o.o. do KRS,
f) wykreślić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta