Sprzedaż kart telefonicznych – kto rozlicza podatek
Warunkiem opodatkowania VAT jest to, by świadczenie usług miało charakter odpłatny. Wiąże się to z koniecznością ustalenia, że pomiędzy wyświadczoną usługą a wypłaconym wynagrodzeniem istnieje bezpośredni związek
To najistotniejszy wniosek z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 3 maja 2012 r. w sprawie Lebara Ltd. (C-520/10).
Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Lebara Ltd. (C-520/ 10) zostało wydane w trybie prejudycjalnym w związku z pytaniem skierowanym przez Izbę Podatkową Sądu Krajowego Zjednoczonego Królestwa (First-Tier Tribunal), w sprawie wszczętej skargą spółki Lebara Ltd. na decyzję w zakresie jej rozliczeń z tytułu VAT za marzec 2005 r.
Jaką sytuacją zajmował się ETS
Spółka Lebara Ltd. prowadzi działalność w branży telekomunikacyjnej, między innymi w zakresie sprzedaży kart telefonicznych, za pośrednictwem sieci dystrybutorów na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Mechanizm korzystania z karty zakłada, że użytkownik karty, poprzez użycie oznaczonego na karcie numeru, połączy się z rozmówcą za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej miejscowego operatora sieci telefonicznej, z którym Lebara zawarła stosowne umowy.
Uzyskanie połączenia wymaga dodatkowo podania numeru PIN wskazanego na karcie. Sprzedaż kart na rzecz użytkowników następuje zawsze za pośrednictwem sieci dystrybutorów (nigdy bezpośrednio przez spółkę Lebara). We wszystkich tych przypadkach dystrybutorzy działają na własny rachunek i w imieniu własnym. Sprzedaż kart przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta