W innych krajach toczyły już się spory o dyskryminację funduszy inwestycyjnych
Odmienność traktowania pod względem podatkowym funduszy inwestycyjnych może stanowić ograniczenie swobody przedsiębiorczości
Tak wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 czerwca 2009 r. w sprawie Aberdeen Property Fininvest Alpha Oy (C-303/07).
Wyrok ten dotyczył zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych.
O co toczył się spór
Aberdeen Property to spółka akcyjna z siedzibą w Finlandii. Jej jedynym akcjonariuszem jest Nordic Fund SICAV – akcyjna spółka inwestycyjna o kapitale zmiennym (SICAV) mająca siedzibę w Luksemburgu, będąca luksemburskim rezydentem podatkowym. Tytuły uczestnictwa w Nordic proponowane były do zakupu inwestorom instytucjonalnym. Sam fundusz Nordic zainteresowany był prowadzeniem działalności na rynku nieruchomościowym w Finlandii, właśnie poprzez Aberdeen Property.
Aberdeen rozważając wypłatę dywidendy swojemu akcjonariuszowi postanowiła sprawdzić, w jaki sposób będą one opodatkowane w Finlandii podatkiem u źródła. Gdyby Aberdeen wypłacała dywidendę do spółki akcyjnej z siedzibą w Finlandii, to, na podstawie wewnętrznej fińskiej regulacji, dywidenda taka nie podlegałaby opodatkowaniu w Finladii podatkiem dochodowym. Innymi słowy Aberdeen nie byłaby zobowiązana do potrącania podatku w momencie wypłaty dywidendy swojemu fińskiemu wspólnikowi.
Spółka zwróciła się więc do fińskich organów podatkowych z pytaniem, czy musi pobierać podatek u źródła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta