Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta bez zgody odbiorcy trudna, ale możliwa

29 sierpnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Iwona Kaczanowska
Iwona Kaczanowska doradca podatkowy, menedżer w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
źródło: Rzeczpospolita
Iwona Kaczanowska doradca podatkowy, menedżer w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Wymóg otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta, jako warunek obniżenia obrotu opodatkowanego nie jest sprzeczny z przepisami wspólnotowymi

Tak uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 26 stycznia 2012 r. w sprawie Kraft Foods Polska SA (C-588/10).

Podkreślił jednak, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie wyklucza całkowicie możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania VAT.

Przedmiotem sporu przed  Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości było stanowisko przedstawione przez Kraft Foods SA we wniosku o interpretację skierowanym do ministra finansów. Spółka twierdziła w nim, że uzależnienie możliwości obniżenia obrotu opodatkowanego VAT od otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej pomniejszającej przez nabywcę jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Zarzuciła ministrowi finansów, który nie zgodził się z jej stanowiskiem, że obowiązujące w Polsce przepisy naruszają zasady: neutralności VAT, proporcjonalności, pierwszeństwa prawa Unii. Jej zdaniem przy wydawaniu interpretacji naruszone zostały także przepisy postępowania między innymi z uwagi na odmowę zastosowania orzecznictwa Trybunału.

O co zapytał polski sąd

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który rozstrzygał sprawę w pierwszej instancji, przyznał rację Kraft Foods SA i uznał, że art. 29 ust. 4a ustawy o VAT jest sprzeczny z zasadą neutralności podatku VAT i zasadą proporcjonalności oraz skutkuje brakiem uwzględnienia rzeczywistej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9321

Wydanie: 9321

Spis treści
Zamów abonament