Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakup wierzytelności nie podlega podatkowi od towarów i usług

29 sierpnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi

Firma, która na własne ryzyko nabywa trudne wierzytelności po cenie rynkowej, nie świadczy usługi objętej VAT

Tak wynika z wyroku Trybunału z 27 października 2011 r. w sprawie (C-93/10 GFKL) Financial Services AG.

Tezy tego orzeczenia mogą mieć niezwykle istotne znaczenie dla rynku obrotu wierzytelnościami własnymi, ponieważ stawiają pod znakiem zapytania prawidłowość dotychczasowej praktyki organów podatkowych oraz sądów administracyjnych w zakresie określenia konsekwencji takich transakcji na gruncie VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC).

Dotychczasowa praktyka

Zasady opodatkowania VAT obrotu wierzytelnościami od  dawna budziły wiele wątpliwości. Nasiliły się one w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r.

Spowodowała ona bowiem zmianę zakresu zwolnień przedmiotowych, w tym – szczególnie istotnych dla branży finansowej – dotyczących zagadnień pośrednictwa finansowego. W rezultacie, kwestia zbycia wierzytelności własnych była często odmiennie traktowana na gruncie VAT przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne.

O ile wykształcił się wspólny dla obu stron pogląd zakładający, że w przypadku zbycia wierzytelności własnej usługę świadczy nie zbywca wierzytelności (cedent), lecz jej nabywca (cesjonariusz), o tyle osią sporu stała się kwestia określenia charakteru usługi świadczonej przez nabywcę takiej wierzytelności i w konsekwencji wysokość jej opodatkowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9321

Wydanie: 9321

Spis treści
Zamów abonament