Zwolnienia nie można odebrać
Skoro z dniem przystąpienia do Unii Europejskiej nasz kraj zwalniał z podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielone przez wspólnika spółce kapitałowej, to później nie mógł zrezygnować z tego rozwiązania
Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedli-wości z 16 czerwca 2011 r. (C-212/10).
W 2007 r. Spółka Logstor ROR Polska Sp. z o.o. (dalej: Logstor Polska) z siedzibą w Polsce otrzymała od swojego udziałowca, spółki Logstor Holding A/S (spółką z siedzibą w Belgii) pożyczki (w wysokości 2,6 mln euro oraz 8 mln zł).
Od czynności tych Logstor Polska jako pożyczkobiorca zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. od wartości kwoty głównej pożyczek (zgodnie z literalnym brzmieniem obowiązujących wówczas polskich przepisów).
Pytanie prejudycjalne
Logstor Polska uznała, że na podstawie przepisów unijnych (tj. Dyrektywy Rady 69/ 335/EWG z 17 lipca 1969 r. (dalej: dyrektywa kapitałowa) umowy pożyczek nie powinny być opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych i złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
Organy podatkowe obu instancji odmówiły podatnikowi stwierdzenia nadpłaty. W związku z tym pożyczkobiorca wniósł skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Gliwicach. Sąd postanowił zawiesić postępowanie i zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z następującym pytaniem prejudycjalnym:
„Czy art. 4 ust. 2 (dyrektywy kapitałowej) uprawniał państwo członkowskie do ponownego wprowadzenia z dniem 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta