Uchybienia organów nie obciążają firmy
Zwrot lub umorzenie należności celnych może nastąpić w sytuacji uznanej za szczególną. Należy brać pod uwagę całokształt okoliczności, w tym również, czy jest to efekt celowego działania lub ewidentnego zaniedbania
Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 marca 2012 r. w sprawie mającej za przedmiot odwołanie Republiki Portugalskiej od wyroku Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich z 23 września 2009 r. w sprawie Transnáutica przeciwko Komisji (C-506/09 P).
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Republika Portugalska przeciwko Transnáutica – Transportes e Navegacao SA (C-506/09 P) zapadł w związku z odwołaniem Republiki Portugalskiej od wyroku Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich z 23 września 2009 r. w sprawie Transnáutica przeciwko Komisji (T-385/05).
Stan faktyczny
Wyrok w sprawie T-385/05 dotyczył portugalskiej spółki przewozowej Transnáutica – Transportes e Navegacao SA Wskazując na szczególną sytuację, w jakiej się znalazła, spółka ta wniosła do władz portugalskich o zwrot i umorzenie należności celnych przywozowych, jakimi została obciążona w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających ze stosowania przez nią procedury tranzytu zewnętrznego dla 68 zgłoszeń T1.
Spółka widniała w tych zgłoszeniach jako główny zobowiązany. Dla ich zabezpieczenia została zastosowana jej gwarancja generalna.
Pracownik działa bez zgody spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta