Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki muszą się ciągle zmieniać

05 września 2012 | Europa 500
źródło: Rzeczpospolita

Słaby wzrost gospodarczy w krajach regionu wpływa na wyniki instytucji finansowych

Po 2008 roku pogłębiły się różnice w sytuacji banków w Europie Środkowej. Podstawowym powodem są znaczące różnice w trendach dotyczących rozwoju lokalnych gospodarek państw regionu. Polska łagodniej przeszła przez kryzys i osiągnęła znaczący wzrost PKB (w latach 2009–2011 średni wzrost gospodarki wyniósł 3,3 proc.), podczas gdy w innych krajach wskaźnik ten znacząco zmalał (na Słowacji w tym samym okresie wyniósł 0,9 proc.) lub doszło do recesji (w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Rumunii, Serbii i na Węgrzech). Przewiduje się, że różnice te mogą znaleźć odzwierciedlenie w przyszłych przychodach banków.

Rozwój kosztem rentowności

Instytucje finansowe Europy Środkowej są w stosunkowo dobrej sytuacji finansowej. Od momentu załamania gospodarczego w 2008 r. aktywa sektora finansowego co roku zwiększały się średnio o 4,5 proc. i osiągnęły przybliżoną wartość 833,2 mld euro. Warto przy tym zauważyć, że łączna wartość aktywów instytucji finansowych w Europie Środkowej jest porównywalna z wartością aktywów tego sektora w Luksemburgu (817,0 mln euro) i mniejsza niż w większości krajów zachodnich. Stopa wzrostu aktywów w regionie w latach 2010–2011 wyniosła 6,4 proc. Wzrost odnotowały przede wszystkim największe gospodarki regionu – Polska i Czechy.

Różne tempo rozwoju sektora finansowego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9327

Wydanie: 9327

Spis treści
Zamów abonament