Treść preambuły nie jest prawem
Dokonując wykładni przepisów wspólnotowych, sądy coraz częściej odwołują się do treści preambuł. Zabieg ten jest zasadniczo wskazany, gdyż może służyć uzupełnieniu bądź skorygowaniu wyniku językowej interpretacji prawa
Niestety, w ostatnim czasie pojawiły się orzeczenia sądów administracyjnych, z których wynika, że w oparciu o treść preambuły możliwe jest doprowadzenie do zakwestionowania językowej wykładni przepisów.
Alkohol etylowy jako surowiec
Przykładem tego rodzaju orzeczenia jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 22 marca 2012 r. (III SA/Gd 518/11). W wyroku tym WSA rozstrzygał w sprawie dotyczącej opodatkowania akcyzą importu wyrobów akcyzowych o określonym przeznaczeniu, których składnikiem był alkohol. W sprawie istotne było, że przedmiotem importu do Polski były elektryczne rozpylacze odświeżacza powietrza, z wkładem zawierającym w swym składzie alkohol etylowy.
Podatnik argumentował m.in. że import wyrobu akcyzowego, jakim był alkohol etylowy zawarty w sprowadzanych elektrycznych rozpylaczach, powinien być objęty zwolnieniem z akcyzy przewidzianym w art. 27 ust. 1 lit. b Dyrektywy Rady 92/83/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz. Urz. UE z 1992 r. seria L Nr 316, poz. 21 ze zm.).
Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 1 lit. b Dyrektywy 92/83/EWG obligatoryjnym zwolnieniem, na warunkach, które zostaną określone przez państwa członkowskie w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta