Wyrównanie pensji nie wystarczy
Gdy pracodawca podnosi zarobki zatrudnionych za okres wsteczny, konieczne jest przeliczenie stałych poborów i innych świadczeń naliczanych od stawki zasadniczej. Dotyczy to również ekspracowników
- We wrześniu pracodawca postanowił zwiększyć wynagrodzenie pracownikom fizycznym z płacy minimalnej do 1800 zł i dodatkowo postanowił, że wzrost pensji obowiązuje z mocą wsteczną, tj. od 1 kwietnia br. Zatem za wrzesień pracownicy dostaną wyższe pobory wraz z wyrównaniem. Oprócz wynagrodzenia pracownicy dostają również zmienne składniki – tj. premie uzależnione od wyników pracy, których podstawę stanowi właśnie płaca podstawowa (widełki od 5 do 30 proc.). Czy również te premie muszę przeliczyć i wyrównać? A co z innymi należnościami, które pracownicy wtedy otrzymywali, np. wynagrodzenia urlopowe, chorobowe? Czy to też trzeba przeliczać od nowa i wyrównywać? Kilku pracowników odeszło z pracy. Czy im również należy się wyrównanie? – pyta czytelniczka.
Nie tylko premie należy ustalić od nowa i je wyrównać dzięki podniesieniu płacy podstawowej, ale również wszystkie te należności, które już zostały wypłacone za okres objęty podwyżką. Dodatkowo wyrównanie należy się również byłym pracownikom, którzy już rozwiązali stosunek pracy w czasie, za który obecni otrzymają kompensatę.
Jednym z obowiązkowych postanowień umowy o pracę jest wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi świadczonych obowiązków ze wskazaniem jego poszczególnych składników. W trakcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta