Komorowski: nie jesteśmy cząstką europejskiego kryzysu
Polska wciąż dobrze radzi sobie z kryzysem, ale niezwykle ważna jest dla niej sytuacja ogólnoeuropejska, bo przecież nie żyjemy w ekonomicznej próżni. Jak uzdrowić Europę – debatują uczestnicy Forum
– Nie bójmy się kryzysu. Lęk utrudnia podjęcie działań, a to właśnie bardziej działań, niż rozważań i wizji, potrzebuje dzisiaj Europa – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas sesji plenarnej otwartego wczoraj w Krynicy XXII Forum Ekonomicznego.
Dwadzieścia lat na zielono
– Od dwudziestu lat utrzymujemy stały wzrost gospodarczy. Z radością jednak mówimy: nie jesteśmy już samotną zieloną wyspą Unii Europejskiej – mówił szef państwa, podkreślając tym samym wpływ kondycji Europy na polską ekonomikę.
Zauważył jednak, że wobec problemów gospodarki europejskiej polskie przedsiębiorstwa – zwłaszcza średnie i małe – powinny szukać szansy w dynamiczniejszych gospodarczo rejonach. W tym kontekście wymienił Chiny.
– Polska zawdzięcza dobrą sytuację ekonomiczną między innymi konstytucyjnemu zapisowi o limicie deficytu finansów. To rozwiązanie chcą dzisiaj stosować także inne kraje – mówił prezydent.
Kotwicę finansową wymienił pośród pryncypiów, jakie winny sprzyjać wzrostowi gospodarczemu w Polsce. Inny, to walka o redukcję zadłużenia publicznego, ale wraz z poprawą kondycji sektora prywatnego.
– Jednym z czynników, który osłabia wpływ kryzysu na Polskę, jest chłonny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta