Ciąża nie osłoni przed dyscyplinarką
Stosunek pracy przyszłej mamy podlega szczególnej ochronie. Jednak pracodawca jest zwolniony z jej stosowania, gdy są powody do zakończenia współpracy bez wypowiedzenia z winy pracownicy
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Zakazuje mu tego art. 177 § 1 kodeksu pracy. Ten sam przepis wyłącza ten zakaz w jednej sytuacji – gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy zatrudnionej, jeśli reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy.
Ograniczenia w rozwiązywaniu umów nie mają zastosowania do pracownic zatrudnionych na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca.
Jeden wyjątek
Zatem zakaz rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez wyjątków dotyczy sytuacji, gdy podstawą miałyby być przyczyny niezawinione przez pracownicę. Dopuszczalne jest to jedynie z jej winy (art. 52 i 53 k.p.).
Ustawodawca uznał więc, że wyłącznie w tym przypadku należy dać pierwszeństwo ochronie interesów pracodawcy przed interesami pracownicy będącej w ciąży. Zarazem uzależnił możliwość rozwiązania angażu od zgody związków zawodowych.
Podstawa decyzji
Zakończenie współpracy ze skutkiem natychmiastowym z przyczyn zawinionych przez pracownika to środek wyjątkowy. Może mieć zastosowanie tylko w razie:
- ciężkiego naruszenia przez zatrudnionego podstawowych obowiązków pracowniczych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta