Nie robię filmów grzecznych
Ulrich Seidl o wchodzącym do naszych kin „Raj: Miłość”. W Wenecji odbyła się premiera kolejnej części filmu
Lubi pan prowokować?
Ulrich Seidl: Sztuka powinna prowokować. Nie warto poświęcać życia na kręcenie filmów, na których widzowie wiercą się w fotelach. Ale też nigdy nie myślę w kategoriach: „Co tu zrealizować, żeby publiczność zaskoczyć albo wybić z dobrego samopoczucia?". Po prostu robię to, co mnie samego interesuje.
Wiara, nadzieja, miłość. Trzy wielkie wartości chrześcijaństwa. Taki tryptyk chciał napisać Krzysztof Piesiewicz, scenarzysta Krzysztofa Kieślowskiego. Co te hasła znaczą dla pana?
Mnie nie kojarzą się z nauką religii. To są wartości stale obecne w naszym życiu, niezależnie od tego, czy jesteśmy ludźmi wierzącymi czy nie. Wszyscy marzą o miłości. Wszyscy chcą mieć nadzieję. I wszyscy pragną w coś wierzyć, nawet jeśli nie są osobami religijnymi.
Skąd wziął się pomysł na taki filmowy tryptyk?
Robiłem „Raj" jako jeden film z trzema bohaterkami: dwiema siostrami i córką jednej z nich. Ale w czasie zdjęć ich historie się rozrosły. Nakręciłem około dziewięciu godzin materiału. Potem w czasie montażu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta