Nagroda roczna nie zwiększy zasiłku w nowej firmie
W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych przejętych pracowników ich nowy pracodawca musi uwzględnić składniki płacy osiągane we wcześniejszej firmie za okresy roczne tylko wtedy, jeśli sam takie wypłaca
Łączenie się zakładów oraz przejmowanie mniejszych przedsiębiorstw przez większe jest coraz częstszym zjawiskiem. W ślad za tym następuje również przejęcie pracowników. Jeżeli zostanie to dokonane na podstawie art. 231 kodeksu pracy, to pracownicy przejętej firmy zachowują ciągłość zatrudnienia. Wówczas w razie uzyskania prawa do świadczeń chorobowych w nowej firmie w podstawie ich wymiaru trzeba ująć wynagrodzenie wypłacone zarówno przez dotychczasowego, jak i nowego pracodawcę.
- 1 września br. przejęliśmy pracowników na podstawie 231 k.p. W naszej firmie nie wypłacamy nagród rocznych, do których te osoby były uprawnione u poprzedniego pracodawcy. Czy taki składnik wynagrodzenia musimy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku? Jak ustalić podstawę wymiaru świadczeń, jeżeli pracownik stał się niezdolny do pracy od czerwca br. i choruje nieprzerwanie po 31 sierpnia br. albo gdy wróci do pracy i znów zacznie chorować po przerwie nieprzekraczającej trzech miesięcy? – pyta czytelniczka.
Przejście zakładu pracy bądź jego części na innego pracodawcę w myśl art. 231 k.p. może być następstwem rożnych przyczyn, np. sprzedaży zakładu pracy, jego podziału, wyodrębnienia się nowego podmiotu z dotychczasowej struktury, dziedziczenia firmy na skutek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta