Pięć recept ekonomistów dla polskiej gospodarki
Zwłaszcza w czasach spowolnienia rząd powinien zmniejszać biurokrację i upraszczać prawo
System gospodarczy trzeba zmodyfikować tak, by bardziej zachęcał do pracy, produkcji i oszczędzania – tym jednym zdaniem Maciej Bukowski, szef Instytutu Badań Strukturalnych, podsumowuje zmiany, jakie powinny nastąpić w gospodarce.
„Rz" poprosiła znanych ekonomistów o rekomendacje pobudzające rozwój Polski w przyszłym roku i w kolejnych latach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Chociaż Mirosław Gronicki, były minister finansów, uważa, że najpierw powinniśmy się zastanowić, w jakich obszarach państwo powinno odpowiadać za obywateli, a gdzie dadzą sobie radę sami, oraz jaka powinna być rola państwa w gospodarce, to w sprawie kilku działań opinie ekonomistów są zgodne. Co więcej, niektóre z nich słyszymy od lat jak mantrę.
Stop biurokracji
– Należy przywrócić wolność gospodarczą, a pozostawić tylko te jej ograniczenia, które wynikają z przepisów unijnych – tłumaczy Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum A. Smitha. Ryszard Petru zaś, partner PwC, dodaje: – Wszyscy mówią o deregulacji gospodarki, ale prace nad nią się ślimaczą. Ma być prościej i łatwiej, według zasady: co nie jest zabronione, jest dozwolone.
Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK, dodaje: – Firmy nie mogą w obecnych warunkach liczyć na obniżkę podatków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta