Robot jak zwierzę. Zwierzę jak robot
Natura jest najlepszym źródłem inspiracji dla twórców inteligentnych maszyn
W 1999 roku Japończycy pokazali Aibo – robota przypominającego wyglądem psa. Utrzymując równowagę, potrafił naśladować ruchy domowego pupila. Konstruktorzy wyposażyli go w niektóre zmysły, np. słuch, wzrok, dotyk. Robot został wyprodukowany przez firmę Sony i szybko trafił na rynek zabawek. Udoskonalony był produkowany aż do 2006 roku.
To była tylko zabawka. Teraz konstruktorzy maszyn, którym za wzór służą zwierzęta, osiągnęli już spore sukcesy. Inżynierowie zrozumieli, że podpatrywanie przyrody się opłaca.
Sztuczne mięśnie
Roboty w kształcie zwierząt mogą nie tylko bawić, ale także spełniać poważne zadania. W ten sposób powstały ryby – roboty, które przeznaczone były do monitorowania i wykrywania zanieczyszczeń w morzu, usuwania ich, badania basenów portowych.
Inspiracją dla inżynierów są także inne morskie zwierzęta. Zespół amerykańskich uczonych zbudował sztuczną meduzę. Choć na razie naukowcy nie wymyślili jeszcze dla niej konkretnego zadania, służy ona badaczom do testowania metody budowy sztucznych mięśni.
Dzięki pracom nad opracowaniem elastycznych włókien, które zastąpiłyby prawdziwe mięśnie, powstał inny robot – dżdżownica. Nazwany został Meshworm – zbudowany jest z gęstej metalowej siatki uformowanej w kształt rurki podzielonej na segmenty.
– W następnej dekadzie zobaczymy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta