Witkacy i jego maniacy
18 września miną 73 lata od śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza, a jego życie i twórczość to wciąż wiele zagadek
W przyszłym tygodniu w księgarniach pojawi się album „Witkacy", w którym znajdą się jego nieznane prace. Książka burzy też kilka mitów krążących na temat twórcy „Nienasycenia". Pokazuje nowe wątki dotyczące jego twórczości.
Prawdziwym rarytasem albumu jest niepublikowany dotychczas, mało znany, znajdujący się w rękach prywatnych autoportret Witkacego z 1918 roku. Wykonany najprawdopodobniej zaraz po powrocie z Rosji.
– Takie portrety są prawdziwą rzadkością – podkreśla autorka dr Anna Żakiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie. Twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza zajmuje się od niemal 30 lat.
Kolejną ozdobą albumu jest rzadko prezentowany portret matki, powstały w tym samym czasie. Wśród prac publikowanych po raz pierwszy jest też nieznany dotąd, znajdujący się w zbiorach prywatnych portret Jadwigi Janczewskiej. Ta wielkiej urody dama, wieloletnia narzeczona Witkacego, prezentowana jest w czapce uszatce, pod parasolką.
Bardzo oryginalna okładka to z kolei prawie nieznany wizerunek Janiny Leszczyńskiej, który ze zbiorów prof. Jana Leszczyńskiego, przyjaciela artysty, niedawno trafił do kolekcji Witkacego w muzeum Słupsku. Obu panów łączyło zainteresowanie filozofią oraz... miłość do żony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta