Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas patriotów

03 listopada 2012 | Plus Minus | Wiesław Romanowski
Na odwoływaniu się do przeszłości buduje kapitał polityczny partia Swoboda.  Na zdjęciu manifestacja we Lwowie w sierpniu tego roku
źródło: EAST NEWS
Na odwoływaniu się do przeszłości buduje kapitał polityczny partia Swoboda. Na zdjęciu manifestacja we Lwowie w sierpniu tego roku
Stepan Bandera był przywoływany przez środowiska radykalne. Dziś trafia na dobre do panteonu zbiorowej pamięci
źródło: pap/itar-tass
Stepan Bandera był przywoływany przez środowiska radykalne. Dziś trafia na dobre do panteonu zbiorowej pamięci
We Lwowie – w spiżu, w Kijowie – nadal niechciany
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
We Lwowie – w spiżu, w Kijowie – nadal niechciany
Polacy z pamięcią zbrodni na Wołyniu są osamotnieni.  Na zdjęciu cmentarz w Borszczówce, gdzie UPA zabiło 250 osób
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Polacy z pamięcią zbrodni na Wołyniu są osamotnieni. Na zdjęciu cmentarz w Borszczówce, gdzie UPA zabiło 250 osób
źródło: Plus Minus

Niektórzy mówią, że nie powinniśmy się zbytnio przejmować, gdyż dzisiejszy ukraiński nacjonalizm wraz z mitem Bandery jest skierowany przeciwko Rosji, nie Polsce. Czy rzeczywiście?

Ostatnio u naszego wschodniego sąsiada pojawiły się akcenty uznane przez  niektórych za powrót ukraińskiego nacjonalizmu lub polityczną grę nim. Na zachodniej Ukrainie postawiono kolejny, chyba 38. pomnik Stepanowi Banderze. W Kijowie odbył się marsz, podczas którego domagano się przyznania byłym żołnierzom UPA pełni praw kombatanckich. No i partia Swoboda, która odwołuje się do tradycji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów,  dostała się do parlamentu. Jest też ona posądzana o kontakty z obozem niebieskich. Spotkać można nawet tezy, iż jest to polityczny projekt ludzi prezydenta Janukowycza, skonstruowany po to, by z jednej strony skłócić opozycję, a z drugiej mobilizować elektorat na wschodzie Ukrainy.

W Polsce, gdzie szczególnie w środowiskach prawicowych i kresowych łatwo wywołać podobne nastroje, każdy  z przywołanych incydentów powodował oburzenie i potępienie.

Tymczasem moim zdaniem na Ukrainie ukraińskiego nacjonalizmu jest wręcz za mało i w tym między innymi upatruję  kłopotów naszego sąsiada w budowie swej niepodległej państwowości  i w jego relacjach z Europą.

Grzech pułkowników

Autorami koncepcji  integralnego ukraińskiego nacjonalizmu byli pułkownicy Ukraińskiej Halickiej Armii. Stworzyli  ją w ramach przygotowań do rewanżu za przegraną wojnę o Lwów w 1918 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9377

Wydanie: 9377

Spis treści
Zamów abonament