Początek zmian czy dalej jak jest
O przyszłych przywódcach wiadomo właściwie wszystko, z wyjątkiem tego, jak poprowadzą kraj.
Współczesne Chiny stworzyli Mao Zedong oraz Deng Xiaoping. To oni zbudowali w Chinach komunizm i dali początek pierwszej generacji chińskich przywódców, tworząc podwaliny swoistej dynastii komunistycznej.
W czwartek rozpoczyna się XVIII Zjazd Komunistycznej Partii Chin, który wyłoni nowe władze partii i państwa piątego już pokolenia. Ich nazwiska są od dawna znane.
59-letni Xi Jinping zostanie przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, a dwa lata młodszy Li Keqiang premierem tego kraju. To niemal pewne, nikt nie spodziewa się jakichkolwiek niespodzianek. Licząca 80 mln członków partia niczego nie lęka się bardziej niż „luan", czyli chaosu, a jej nadrzędnym celem jest budowanie „hexie shenui", czyli społeczeństwa harmonijnego, o czym pełno w licznych dokumentach partyjnych.
Dyktatorem jest lud
Przygotowania do kolejnego zjazdu KPCh znajdują się od ubiegłego czwartku w stadium końcowym. Komitet Centralny liczący 204 członków analizuje i koryguje przemówienia partyjnych liderów niższego szczebla, przygotowuje ostateczne listy kandydatów do najważniejszych gremiów partyjnych i rozpisuje w najdrobniejszych szczegółach scenariusz tygodniowego spektaklu, jakim jest zjazd. Wszystko jest pod kontrolą i o jakichkolwiek demokratycznych procedurach mowy być nie może. W końcu nawet w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta