Mały wielki Gal
Są ambasadorami Francji i europejskiej kultury. Asteriks i Obeliks od ponad 50 lat udowadniają, że w świecie poddanym presji globalizacji można zachować tożsamość. Kolejne ich przygody już na ekranach
Był 1959 rok po narodzeniu Chrystusa. Cała zachodnia Europa wydawała się bez szans w starciu z amerykańską popkulturą... A jednak dwóch nieugiętych Francuzów – pisarz René Goscinny i rysownik Albert Uderzo – postanowiło stawić czoła najeźdźcy. Dlatego w październiku 1959 roku na łamach wydawanego przez nich tygodnika „Pilote" pojawił się Gal Asteriks – mikry, ale wielki duchem. Jeden z najsłynniejszych bohaterów w historii komiksu.
Pierwszy zeszyt z przygodami Asteriksa i jego mocarnego druha Obeliksa miał nakład sześciu tysięcy egzemplarzy. Trzeci – kilkanaście razy większy. Do dziś sprzedano na świecie ponad 327 milionów komiksów o galijskim wojowniku. Na podstawie jego przygód powstało sześć filmów rysunkowych i trzy fabuły aktorskie. Czwarta – zatytułowana „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości" (2012) – właśnie weszła na nasze ekrany. W obsadzie największe gwiazdy francuskiego kina: Catherine Denevue (Kordelia – królowa Brytów), Gerard Depardieu (Obeliks), Edouard Baer (Asteriks), Fabrice Luchini (Juliusz Cezar), Dany Boon (Wiking Krochmalson) i Jean Rochefort (Rzymianin Łucjusz Biurokratus).
Barbarzyńca gra na nosie imperium
Asteriks pochodzi z osady, która jako jedyna śmie stawiać opór potędze Rzymu, co wprowadza zgrzyt i zamieszanie w łacińskich maksymach. Juliusz Cezar może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta