Opium – tak, woda – nie
Gdy rodzi się dziecko, okolice pępka smarowane są mazidłem z dodatkiem opium. Ma to zapewnić spokojny sen
Korespondencja z Ghazni
Surowy klimat, wysokie góry, duże odległości, siła tradycji pozbawiającej kobietę jakichkolwiek praw. Co może zrobić kobieta, najczęściej niepiśmienna, jeśli staje się ofiarą przemocy ze strony najbliższej rodziny? Może próbować uciec. I trafić za to do więzienia.
70 procent kobiet w afgańskich więzieniach odbywa karę właśnie za próbę ucieczki z domu. Uciekają przed przemocą ze strony mężów, nierzadko odurzonych opium, zmuszających żonę do prostytucji – żeby tylko zdobyć pieniądze na narkotyki.
Więzienie w Ghazni przeznaczone jest dla 170 osób; obecnie przebywa tam ponad 400. Wiele kobiet z dziećmi, które nie znają innej rzeczywistości niż mury więzienne.
W liczącym nieco ponad 30 milionów mieszkańców Afganistanie jest około miliona osób uzależnionych od opium i heroiny. W prowincji Kunduz to ponad jedna czwarta populacji (80 tysięcy na 300 tysięcy mieszkańców).
Gdy rodzi się dziecko, okolice pępka smarowane są tłustym mazidłem z dodatkiem opium – ma to zapewnić spokojny sen. Gdy dziecko ma kilka miesięcy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta