Najkrótsza historia PRL
"Mój słownik PRL-u" Marka Nowakowskiego z ilustracjami Andrzeja Krauzego, publikacja Instytutu Pamięci Narodowej, składa się z 58 haseł-pojęć, z którymi musiał się zetknąć każdy Polak żyjący w kraju w latach 1945– –1989.
Rówieśnik autora (1935 r.) studiujący w tych samych latach na tym samym Uniwersytecie Warszawskim, tyle że on prawo, ja – polonistykę, mógłbym być postacią już z pierwszego hasła: „Agitatorzy... nadawali się do tego uczniowie obdarzeni zdolnościami humanistycznymi, zbierający piątki z polskiego i historii". W Liceum Batorego nasi nauczyciele uczyli, jak było naprawdę, a ja jako kierownik agitacji i propagandy zarządu klasowego, a w pierwszym półroczu klasy maturalnej Zarządu Szkolnego, komentowałem wydarzenia. Tyle że agitatorzy-koledzy Marka obficie cytowali Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina. Ja wówczas byłem po lekturze jedynie „Manifestu komunistycznego" i pracy Stalina o językoznawstwie. Natomiast na każdą okazję wymyślałem nieprzekraczające granicy umiarkowanego banału cytaty z listów Engelsa do Meyera bądź Klostermanna w rozsądnym przekonaniu, że nikt nie zechce sprawdzać, czy coś podobnego zostało napisane i czy istniał adresat tego nazwiska....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta