Nowy francuski antysemityzm
Zapewnienie Żydom bezpieczeństwa i ochrona ich godności to sprawa narodowa – uważa Hollande
Te słowa padły w czwartek, gdy francuski prezydent wraz z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu brali udział w uroczystościach ku czci ofiar strzelaniny w szkole żydowskiej na południu Francji. Mohammed Merah, zainspirowany, jak mówił, ideologią al Kaidy, zabił tam w marcu rabina i troje dzieci.
Najbardziej oczywiste wytłumaczenie narastającego we Francji antysemityzmu mówi, że jest to „antysemityzm przedmieść "– blokowisk zamieszkanych przez imigrantów z krajów Maghrebu młodych radykalnych muzułmanów. To jednak tylko część prawdy.
Obelgi w sieci
„Dobry Żyd" to jedno z najbardziej ostatnio popularnych słów-kluczy na francuskim Twitterze. Skojarzenia internautów są proste – „dobry Żyd to martwy Żyd''. Ewentualnie „dobry Żyd to kupka popiołów". – Antysemickie „żarty" na Twitterze są po prostu obrzydliwe. To skandal i hańba. Skala popularności tych „dowcipów" wskazuje, że z francuskim społeczeństwem dzieje się coś bardzo niedobrego – mówi „Rz" Serge Cwajgenbaum, sekretarz generalny Europejskiego Kongresu Żydów.
– Lewicowe salony intelektualne Paryża są obecnie nastawione skrajnie niechętnie wobec Żydów. Oficjalnie jest to nienawiść wobec Izraela, ale w praktyce jej ostrze jest wymierzone we wszystkich Żydów – uważa Cwajgenbaum. Jak mówi, Żydzi stali się we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta