Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy francuski antysemityzm

03 listopada 2012 | Świat | Maja Narbutt Piotr Zychowicz
Zbezczeszczony cmentarz żydowski w Herrlisheim w północno-wschodniej Francji, przy granicy z Niemcami (2004 r.)
źródło: AFP
Zbezczeszczony cmentarz żydowski w Herrlisheim w północno-wschodniej Francji, przy granicy z Niemcami (2004 r.)

Zapewnienie Żydom bezpieczeństwa i ochrona ich godności to sprawa narodowa – uważa Hollande

Te słowa padły w czwartek, gdy francuski prezydent wraz z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu brali udział w uroczystościach ku czci ofiar strzelaniny w szkole żydowskiej na południu Francji. Mohammed Merah, zainspirowany, jak mówił, ideologią al Kaidy, zabił tam w marcu rabina i troje dzieci.

Najbardziej oczywiste wytłumaczenie narastającego we Francji antysemityzmu mówi, że jest to „antysemityzm przedmieść "– blokowisk zamieszkanych przez imigrantów z krajów Maghrebu młodych radykalnych muzułmanów. To jednak tylko część prawdy.

Obelgi w sieci

„Dobry Żyd" to jedno z najbardziej ostatnio popularnych słów-kluczy na francuskim Twitterze. Skojarzenia internautów są proste – „dobry Żyd to martwy Żyd''. Ewentualnie „dobry Żyd to kupka popiołów". – Antysemickie „żarty" na Twitterze są po prostu obrzydliwe. To skandal i hańba. Skala popularności tych „dowcipów" wskazuje, że z francuskim społeczeństwem dzieje się coś bardzo niedobrego – mówi „Rz" Serge Cwajgenbaum, sekretarz generalny Europejskiego Kongresu Żydów.

– Lewicowe salony intelektualne Paryża są obecnie nastawione skrajnie niechętnie wobec Żydów. Oficjalnie jest to nienawiść wobec Izraela, ale w praktyce jej ostrze jest wymierzone we wszystkich Żydów – uważa Cwajgenbaum. Jak mówi, Żydzi stali się we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9377

Wydanie: 9377

Spis treści
Zamów abonament