Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sekrety banku mają swoją granicę

30 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek
Arkadiusz  Jaraszek asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa -Ochota  w Warszawie
źródło: Rzeczpospolita
Arkadiusz Jaraszek asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa -Ochota w Warszawie

Na żądanie sądu lub prokuratora trzeba udzielić informacji stanowiących tajemnicę bankową. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Praktycznie wszystkie informacje związane z wykonywaniem przez banki ustawowo przypisanych im obowiązków objęte są tajemnicą bankową. Do jej zachowania zobowiązany jest nie tylko bank, ale również osoby w nim zatrudnione. Obowiązek ten ciąży również na podmiotach, za pośrednictwem których bank wykonuje czynności bankowe.

Tajemnica bankowa obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje. W praktyce przyjmuje się, że tajemnica bankowa powstaje w związku z każdą czynnością banku podejmowaną na rzecz swojego klienta, nawet tego potencjalnego.

Na żądanie organów ścigania

Obowiązek zachowania tajemnicy przez bank, jego pracowników oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, nie jest bezwzględny. Bank musi udzielić informacji stanowiących tajemnicę bankową m.in. na żądanie sądu lub prokuratora. Nie oznacza to jednak, że na każde żądanie sądu czy prokuratora bank ma obowiązek udzielenia informacji objętych tajemnicą bankową.

Obowiązek ten powstaje bowiem wyłącznie pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musi się wiązać z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Po drugie postępowanie to powinno dotyczyć osoby fizycznej, osoby prawnej bądź jednostki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9449

Wydanie: 9449

Spis treści
Zamów abonament