Jak zorganizować przetarg na udzielenie gwarancji bankowej
W celu skonstruowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia, która umożliwi złożenie oferty bankom biorącym udział w postępowaniu, konieczne jest wypracowanie warunków akceptowalnych dla nich i zamawiającego
Podmioty podlegające reżimowi ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa p.z.p.) zobowiązane są do przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi, w tym na wystawienie na ich zlecenie gwarancji bankowych.
Jak każdy przedmiot zamówienia, należy je szczegółowo opisać, niemniej ze względu na specyfikę tej usługi bankowej zamawiający powinni zwrócić szczególną uwagę na określenie przedmiotu zamówienia i kryteriów udziału w postępowaniu, niezależnie od wybranego trybu jego przeprowadzenia.
Zgodnie z art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, gwarancją bankową jest jednostronne zobowiązanie banku-gwaranta, że po spełnieniu przez podmiot uprawniony (beneficjenta gwarancji) określonych warunków zapłaty, które mogą być stwierdzone określonymi w tym zapewnieniu dokumentami, jakie beneficjent załączy do sporządzonego we wskazanej formie żądania zapłaty, bank ten wykona świadczenie pieniężne na rzecz beneficjenta gwarancji – bezpośrednio albo za pośrednictwem innego banku.
Gwarancja bankowa służy zabezpieczeniu należytego wykonania zobowiązań przez zamawiającego, np. zabezpieczeniu spłaty kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez zamawiającego.
Gwarancja bankowa służy zabezpieczeniu należytego wykonania zobowiązań przez zamawiającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta