Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć pożyczki społecznościowe

30 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Ewelina Majewska-Howis

Social lending zazwyczaj jest traktowany przez strony tych umów jak lokata nadwyżek finansowych i zarobek podobny do zysków z giełdy. Niektóre urzędy i sądy stoją jednak na stanowisku, że jest to działalność gospodarcza

Niejasne przepisy podatkowe oraz rozbieżne interpretacje urzędów skarbowych utrudniają polskim inwestorom rozliczanie zysków z pożyczek społecznościowych.

Social lending działa w Polsce dopiero kilka lat, ale staje się coraz popularniejszą formą inwestowania i pozyskiwania kapitału. Dlatego warto przyjrzeć się wątpliwościom podatkowym, jakie może powodować zaangażowanie się w pożyczki społecznościowe.

Alternatywa dla lokat

Pożyczki społecznościowe (ang. social lending) polegają na zawieraniu pożyczek pomiędzy osobami fizycznymi poprzez serwisy internetowe, bez pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych.

Pierwszym serwisem tego typu była założona w 2005 roku Wielkiej Brytanii Zopa (Zone of Possible Agreement – Strefa możliwych transakcji). Zaraz potem powstał LendingClub (Klub Pożyczania). Jak podkreśla Zopa.com, dzięki temu, że w transakcji nie pośredniczy żaden bank, wszyscy – czyli zarówno inwestorzy, jak i pożyczkobiorcy – uzyskują lepsze oprocentowanie „lokat" i „pożyczek".

Kto nie ryzykuje, ten nie ma

W Polsce social lending jest coraz bardziej popularny. Wystarczy wymienić takie serwisy jak kokos.pl (202 399 zarejestrowanych użytkowników w styczniu 2013 r.), Zakra.pl, czy Finansowo.pl.

Na udzielaniu pożyczek przez Internet można zarobić więcej niż na klasycznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9449

Wydanie: 9449

Spis treści
Zamów abonament