Polska dama europejskiej fizyki
O poszukiwaniu „boskiej cząstki” i pracy przewodniczącej Rady CERN mówi „Rz” prof. Agnieszka Zalewska
Rz: Czy „złapanie" przez Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) czegoś, co przypomina bozon Higgsa – zwany boską cząstką – to jakiś przełom w fizyce? Profesor Rolf Heuer, dyrektor CERN, kiedy to ogłaszał, nie krył wzruszenia.
Agnieszka Zalewska: To wielki sukces CERN jako laboratorium. Oczywiście do sukcesu przyczyniły się prace teoretyków. Ten opisany w teorii mechanizm nadawania masy cząstkom występuje pod jednym nazwiskiem Higgsa. Tymczasem ogromny wkład w opisanie tego mechanizmu miało jeszcze dwóch fizyków belgijskich – Brout i Englert. Teraz się proponuje, żeby w nazwie mechanizmu uwzględniać wszystkie trzy nazwiska. Mam nadzieję, że w przyszłości ten wynik zostanie uczczony Nagrodą Nobla. Bez doświadczalnego sprawdzenia tego mechanizmu teoria ta byłaby wciąż tylko spekulatywna. Trzeba było pokazać, że naprawdę istnieje cząstka Higgsa i nadaje masę wszystkim innym. Wobec tego to odkrycie w CERN ma ogromne znaczenie.
A kiedy dowiemy się, że jest to właśnie ta cząstka, a nie jakaś zupełnie inna?
W ubiegłym tygodniu na zebraniu w Erice, poświęconym aktualizacji Europejskiej Strategii dla Fizyki Cząstek, padł postulat, który został przyjęty – przestańmy mówić zachowawczo o cząstce „ higsopodobnej", bo coraz więcej wskazuje na to, że jest to cząstka Higgsa. Coraz lepiej widać, że ma własności takie jak trzeba. Ale musimy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta