Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można odstąpić od części zawartej umowy sprzedaży

12 lutego 2013 | Prawo i praktyka

Jeżeli tylko niektóre z nabytych rzeczy występujących w obrocie samoistnie posiadają wady, to kupujący nie może zrezygnować z całej transakcji

Dokonując jednorazowego zakupu wielu przedmiotów na internetowych portalach aukcyjnych (aukcje wieloprzedmiotowe), niejednokrotnie po ich otrzymaniu okazuje się, że część towarów posiada mankamenty kwalifikujące je jako dotknięte wadą fizyczną lub niezgodne z umową. W takiej sytuacji klienci najczęściej od razu chcą zrezygnować z całej transakcji i żądają od sprzedawcy zwrotu równowartości ceny. Nie zawsze jednak mają do tego prawo.

Zdarza się także, iż kupujący nie jest zainteresowany zerwaniem umowy w całości, a jedynie w części dotyczącej towarów wadliwych lub niezgodnych z umową. To, czy i kiedy kupującemu przysługuje uprawnienie do odstąpienia od części umowy sprzedaży, zależy m.in. od tego, pomiędzy jakimi podmiotami doszło do jej zawarcia.

Uprawnienie czy ograniczenie

Jeżeli obie strony umowy zawierają ją w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą bądź poza jej zakresem, zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego regulujące odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego z tytułu rękojmi.

W przypadku otrzymania rzeczy wadliwej kupujący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9460

Wydanie: 9460

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament