Fundusze na rozpoczęcie działalności
Największym zainteresowaniem bezrobotnych cieszy się jednorazowa dotacja na rozkręcenie własnego biznesu. Aktualnie wynosi ona ponad 21 tys. zł.
O środki na podjęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, m.in. na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa, można się ubiegać nie tylko wtedy, gdy mamy status bezrobotnego.
To forma pomocy skierowana także do absolwentów centrum integracji społecznej (CIS) lub klubów integracji społecznej (KIS), czyli instytucji powołanych do pomocy osobom społecznie wykluczonym (m.in. niepełnosprawnym, długotrwale bezrobotnym, samotnym matkom, uzależnionym, byłym więźniom, przedstawicielom mniejszości narodowych i etnicznych).
Ważne!
Złożenie wniosku o dotację nie zwalnia osoby bezrobotnej z obowiązku stawiennictwa w urzędzie pracy w wyznaczonych terminach, o czym czasami bezrobotni zapominają.
Jakie wymogi
Wniosek o dotację może złożyć także rolnik lub inna osoba ubezpieczona w KRUS, jeśli chce założyć firmę poza rolnictwem albo kupić ziemię i jednocześnie:
- przez 18 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o dotację pracowała i osiągała z tego tytułu wynagrodzenie, stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, wynoszące co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę przez okres 365 dni,
- została zwolniona z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych,
- podatek z gospodarstwa rolnego lub działu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta